Eurypides to jeden z najznamienitszych dramaturgów starożytnej Grecji, który do dramatu antycznego wprowadził pojęcie deus ex machina. Za tym określeniem kryło się specjalne urządzenie mechaniczne, dzięki któremu aktor, grający w sztuce boga, był opuszczany na scenę i gwałtownie rozwiązywał akcję, by sztuka nie trwała zbyt długo. Zapewne zastanawiacie jakie znaczenie może mieć Eurypides i jego maszyna w kontekście oprogramowania Streamline i sztucznej inteligencji?
Wokół sztucznej inteligencji narosło już sporo mitów. Jednym kojarzy się z humanoidalnymi robotami podbijającymi świat, dla innych to systemy, które mogą przejąć kontrolę nad naszą rzeczywistością, znajdą się zapewne tacy, którzy termin sztuczna inteligencja będą bagatelizować, uznając, że już w samej nazwie kryje się fałsz, bo wiadomo, że jak coś sztuczne to nie może być w pełni użyteczne. Po prostu erzac inteligencji człowieka. Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do naszego deus ex machina. W potocznym znaczeniu deus ex machina może oznaczać zarówno niespodziewanego wybawiciela, nagłą zmianę sytuacji czy wprowadzenie nowej nieudowodnionej koncepcji, która stara się tłumaczyć problem. Czy te określenia nie wydają się Wam zbieżne z tym co napisaliśmy na temat postrzegania sztucznej inteligencji? Czy tych wszystkich znaczeń nie odnajdujemy w tym co o niej się pisze i mówi?
Nie będziemy teraz szczegółowo analizowali przyczyn z których wynikają tak rozbieżne opinie o sztucznej inteligencji. Wpływ na to mają zapewne różnorodne czynniki, wśród których nie możemy też bagatelizować tych kulturowych czy środowiskowych. Zapewne małą cegiełkę dołożyli do tego też twórcy filmowi – znacie jakiś film w którym sztuczna inteligencja nie jest traktowana i przedstawiona jako zagrożenie?
Jako LPE i specjaliści od cyfrowej transformacji mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją na co dzień. Wiemy, że nie jest wybawicielem, wiemy też, ze nie działa jak magiczna różdżka, dzięki której wszystko nagle ulegnie zmianie i poprawie w danej organizacji, ale przede wszystkim wiemy, że nie jest zagrożeniem, jest szansą. Przyjmuje różne formy i współcześnie w kontekście sztucznej inteligencji rozumiemy pewien proces zmian i powstałe dzięki temu nowe możliwości, które bez niej, nie są nam dane i dostępne. Takim właśnie dostępnym rozwiązaniem jest Stremline. Możemy długo opowiadać o sztucznej inteligencji, o sieciach neuronowych, eksploracji danych czy logice rozmytej, ale najważniejszym co na początek chcemy powiedzieć, to fakt, że sztuczna inteligencja to nieprawdopodobna szansa rozwoju dla każdej organizacji. Warto z niej skorzystać. Nie pytaj więc co sztuczna inteligencja może zrobić dla Ciebie, zapytaj nas co Ty możesz zrobić aby pracowała na Twoją korzyść. A w tym przypadku odpowiedź jest prosta – zainstaluj Streamline. Można ignorować cyfrową transformację, sztuczną inteligencję jako przydatne narzędzie, ale czy tym samym nie wybieramy drogi na końcu której pojawia się zakończenie znane w starożytnym dramacie jako deus ex machina?